Ülkemizi ziyaret eden turistlerin yoğun olarak gittiği gezi noktalarından birisi olan Gelibolu’da birbirinden lezzetli yöresel yemeklerin tadına bakmak mümkündür. Her biri son derece özel tariflerle hazırlanan ünlü Gelibolu yemekleri, hafızalara kazınan lezzetleri ile gelen turistlerin büyük beğenisini kazanmayı da başarabilmektedir. Buna göre ilçede turistler tarafından en çok ilgi gören yöresel yemekleri öğrenmek isteyenlere birkaç örneklendirme yapılabilir. Ayrıca tüm Gelibolu bilgilerine şuradan ulaşabilirsiniz.

En Meşhur Gelibolu Yemekleri 

Sardalye Kebabı

Bokluca kebabı olarak da bilinen sardalye kebabı, sardalye balığının herhangi bir temizlik işlemi yapılmadan denizden yakalandığı gibi kömür ateşiyle pişirilmesi ile hazır hale gelir. Gelibolukıyılarının en ünlü yemeği olan bu yemeğin içi ise yemek esnasında temizlenmektedir.

Peynir Helvası 

Eşsiz tatları ile bilinen Geliboluiçin tarihi bir lezzet şeklinde de tanımlanabilen peynir helvası, koyun ve keçi sütünün birlikte kullanılması ile elde edilmektedir. Peynir mayası ile harmanlanan sütlerin ısıtılma, süzülme ve benzeri işlemlerden geçirilmelerinin ardından hazır edilen peynir helvası, günümüzde yalnızca Gelibolu ve çevresinde değil, ülkenin farklı pek çok noktasında da keyifle yenmektedir.

Tuzlu Balık 

Yılın her döneminde balıkçılığa uygun olan Gelibolu hava durumu sayesinde ilçede balık ile yapılan yemeklerin sayısı bir hayli fazladır. Söz konusu yemekler arasında kalan tuzlu balık yemeği de taze kolyoz balığı ya da sardalye ile hazırlanmaktadır. İlçenin pek çok balık lokantasında sofraya meze olarak da konulabilen tuzlu balık, hanelerde ise başlı başına bir akşam yemeği olarak tüketilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir