Rogar kapakları ve polimer kanallar

Polimer kanallar, bir drenaj kanalı çeşidi olarak karşımıza çıkar. Özellikle ana yollarda, okul yollarının  olduğu yerlerde, eğlence merkezlerinin yakınlarında, park alanlarında, yaya kaldırımların kenarlarında, havuz kenarlarına kurulurlar.Drenaj kanallarında polimer kanal yapısının kullanılmasının avantajları arasında herhangi bir şekilde o bölgenin aşırı soğuktan ya da aşırı sıcaktan kaynaklı uğrayacağı zararın en aza indirilmesi de vardır.

Aşırı soğuktan kaynaklanacak çatlamaları ve yüksek sıcaklıktan kaynaklanabilecek erimelere karşı da bir önlem olmuş olur. Buradaki yapı malzemesinin sağlamlığı da özellikle iklimsel şartların zor geçtiği bölgelerde kullanımı yaygınlaştırmaktadır.

Rogar Kapaklarının Yuvarlak Tasarlanmasının Sebebi

Polimer kanallar gibi yine çevre yapılanmasında, günlük hayatta bir tesisat malzemesi olarak kullanılan rogar kapağı, üzerinden geçtiğimiz yolun altında bulunan kanalizasyon giderlerinin açıldığı bir kapak olarak düşünebiliriz. Örneğini görmek için https://karakoydrenaj.com/urun-kategori/kompozit-rogar-kapaklari linke tıklayınız.

Rogar kapakları genellikle daire şeklinde tasarlanmış yapılardır. Bir rogar kapağının yuvarlak olan şekli eşit uzunluklara sahip bir alana hakim olması açısından kapak sıkışmalarına engel olabilmektedir. Bu şekilde tasarlanmasına sebeplerinden biri budur.

Rogar kapağının yuvarlak  tasarlanmasındaki bir başka sebep de rahatlıkla bir insanın içerisine girip çıkabileceği bir yapıda olabilmesi, yağmur sularından etkileniminin daha az olması ve kapağının kanalizasyonun içerisine düşmesi gibi bir durumla karşılaşmamak için de böyle bir tasarıma ihtiyaç duyulmuştur. Rogar kapaklarının yapım malzemesinin kaliteli ve kompozit oluşu günlük hayatta belediye çalışanlarının sorun olduğu durumlarda gelip çalışma yapacağı sırada kolaylık sağlar, tasarruf imkanı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir