halime aden

Son yıllarda mütevazı modanın kaçınılmaz yükselişi ile birlikte başörtülü pistlerde yürüyen modellerle başörtüsü giyen kadınları hedef alan defilelerin görülmesi yaygınlaştı. Tüm bu mütevazı kıyafetleri çeşitli modellerde görmelerine rağmen, geleneksel düşüncelerimiz titizlikle bir türban modeli diye bir şeyin olmadığını bize fısıldadığı için, bu kadınların gerçekte gerçek başörtüsü kullanıcıları olduğunu varsaymak aklımıza gelmiyor. Ve yine de var. 21 yaşındaki Müslüman bir Somali Amerikalı kadın olan Halima Aden, türbanı giyen ilk uluslararası üst model olma kurallarını çiğnedi ve bizi moda endüstrisinin algı ve beklentilerine meydan okumaya zorlamanın yanı sıra öncü olmaya zorladı. Ayrıca onu takip etmeye istekli olan birçok kişide var tabi ki de.

Geçtiğimiz hafta sonu, Türk mütevazı giyim perakendecisi Modanisa tarafından düzenlenen İstanbul Moda Haftası için İstanbul’u ziyaret eden bu genç ve cesur kadınla röportaj yapmaktan zevk aldım. Bir tür hijabi kadınının imajı ve güveniyle büyülenmişti, ona hemen aklımı meşgul eden şeyin ne olduğunu sordum: Bir kadının nasıl göründüğü üzerine kurgulanmış bir sektörde ilk türban üst modeli olmak nasıl bir şey? Kendimi “odada ki bir fil gibi hissetmiyorum,” dedi Aden, moda dünyasının bir parçası olma konusunda ki rahatlığını ifade ederek şaşırmamamı söyledi. “Aslında,” bunun bir parçası olmak bile bir rahatlamadır. Örneğin, bir türbanlı kadın olarak, uygun kıyafetler bulmak zordur, parçaları nasıl eşleştireceğinizi bildiğiniz sürece herhangi bir kıyafetin işe yarayabileceğini anlayın. ” diye ekledi.

Halen kariyerinin ilk aşamalarında olmasına rağmen, Aden zaten büyük başarılara ulaştı. Aden, Max Mara, Stella McCartney ve Tommy Hilfiger gibi uluslararası moda markalarıyla birlikte çalışmasının yanı sıra, “hayal” olarak tanımladığı mütevazı moda çizgisini oluşturmaya hazırlanıyor.

Bununla birlikte, bizim gibi bir dünyada, başarılı bir kadın olmanın zor olduğu ve başarılı bir hijabi kadını olmanın neredeyse imkansız olduğunu merak ediyorum, kuşkusuz çiçek açışını başarılarının bir parçası olarak gören Aden, sürekli bir eleştiri tufanına maruz kalıyor .

Bir başa çıkma mekanizmasının göstergesi olarak konuya ilgisizliğini gösteren bir cevap bekliyordum. Ancak Aden, eleştiriye önem verdiğini açıkça vurgulayarak bir kez daha beni şaşırttı. “Ancak ben böyle davranmanın toplumun yeri olduğuna inanmıyorum” dedi.

“Zamanın değiştiğine inanıyorum. Örneğin, bir zamanlar yetişkin kadınlar için bile yeterli kozmetik ürün yoktu ve şimdi 2 yaşındaki çocuklar bile makyajla oynuyorlar. Bu zamanın değişmesiyle birlikte geliyor ve korkuyorum. Eski kuşaklar bunu kabul etmekte zorlanabilirler, “dedi Makyajı ve kıyafetleriyle ilgili eleştirilerine atıfta bulunarak. Yine de, genç kızlar için uygun bir rol model olma sorumluluğuna sahip olduğunu eklerken, kendisini ve topluluğunu doğru şekilde temsil ettiğinden emin olmak istediğini belirtti.

Mülteci Kampından Pistlere

halime aden roportajKenya’daki mülteci kampında dünyaya gelen bir kadın olarak, Aden’in hikayesi aynı zamanda, çoğunluğu Türkiye’de yaşayan milyonlarca mülteci kadın ve kız için bir ilham kaynağı.

“Bu kızlara söyleyebileceğim bir şey var: Hiçbir şey kalıcı değil”  kadınları ve kızları, hala canlı bir şekilde hatırladığı kendi deneyimlerinden mültecilere tavsiyede bulundu. “Değişimi kabul etmek zorundasınız ve gelişmeye hazır olmalısınız,” diye ekledi..

“Bir mülteci her zaman bir mülteci olunca” nın altını çizen Aden, mülteci kızların öncelikli görevinin, kendi toplumunun uğruna yapabileceklerinin etrafında birlşemesi gerektiğini belirtti.

Kamptan sonraki yaşamına gelince, Aden Amerikan kültürüne, özellikle Minnesota’daki topluluğuna minnettarlığını göstererek, “Çok kültürcülüğün uyumu açısından” Yalnızca Amerikan toplumu için gidebilir “görüşünün altını çizdi. “ABD’nin en iyi kısmı, toplam bir eritme potası olduğu” dedi. Modanisa’dan bir burkini giyerek 2017 yılında Miss Minnesota Pageant’ta moda sektörüne ilk girdiğini söyleyen Aden, özellikle Türkiye’de, mütevazı moda endüstrisinin gelişmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Şimdi, burada moda haftasında etrafa baktığımda birbirinden çok şık ve birbirinden farklı birçok kadın görüyorum. Tasarımcılar da harika bir iş çıkardılar” dedi.

 

Kaynak: https://www.dailysabah.com/fashion/2019/04/25/halima-aden-pioneer-of-modest-fashion

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir