Gucci, yüzünü kaplayacak şekilde tasarlanmış büyük yakalı, yünlü bir kazak, siyah yüz makyajına benzeyen şikayetlerden sonra özür diledi ve ürünün çevrimiçi ve fiziksel mağazalarından çekildiğini söyledi.

Bu durum kültürel veya ırksal duyarsızlık için özür dilemek zorunda kalan bir moda evinin son haliydi  ve özellikle İtalya’nın, modadan siyasete kadar herşeyi lekeleyen ırkçı duyarsızlık rekoru kırdığına dair bir kanıt daha vardı.

Çarşamba günü Twitter’da yayınlanan bir bildiride Gucci, çeşitliliğe bağlı olduğunu söyledi ve ‘tamamen desteklenmesi, saygı gösterilmesi ve verdiğimiz her kararın ön saflarında yer alması gereken temel bir değer’ olduğunu belirtti.

Bir sitede 890 dolara satılan balıkçı yaka siyah yün yün kazak, burnu örter ve ağız için kırmızı bir kesik içerir. ABD’nin, eski siyasetçilerin eski fotoğraflarıyla uğraşırken yüzleri karartılmışken, sosyal medyada duyarsız ve ırkçı olarak alay edildi.

“Gucci, yün yün atlayıcısının neden olduğu suçtan dolayı çok özür diliyor, “dedi. Bir Fransız tasarım ekibi ile Fransız holding Kering’in sahibi olduğu Gucci yapmadı sadece bu hatayı. Aralık ayında, İtalyan tasarımcı Prada, kahverengi yüzlü bir karaktere sahip bir aksesuar satmadığını ve siyah yüzeye benzeyen şikâyetlerin ardından kırmızı dudakları abarttığını söyledi.

Ve geçen yıl, Dolce & Gabbana, bir Şangay pist gösterisini ırkçı ve hakaret edici görünen tanıtım videolarını Instagramdan yayınlayarak, lüks ürünler için dünyanın en büyük pazarlarından birinde felakete neden olduğu için özür diledi. Reklam kampanyası pizza, spagetti ve yemek çubukları ile bir cannoli yemeye çalışan bir Çinli model içeriyordu.

İtalyan olmayan moda markaları da duyarsız ürünler, davranışlar veya reklam kampanyaları ile ilgili şikayetlerin sona ermesine neden oldu. İngiliz tasarımcı John Galliano, 2011’de Fransız moda evi Dior’da yaratıcı yönetmen olarak kaldırıldı ve daha sonra bir Paris barında Yahudi karşıtı ve ırkçı bir rant yapan Fransız mahkemesi tarafından askıya alındı. Tasarımcı özür diledi ve o sırada alkol ve kullandığı ilaçların etkisinde kaldığını söyledi.

2014 yılında, İspanyol perakendeci Zara’nın sahibi, Yahudilerin Nazi toplama kamplarında giydiği üniformalara benzeyen bir çocuk gömleğini hatırladı, şeritler ve Davut Yıldızını hatırlatan parlak sarı altı köşeli bir yıldız. Sahibi Inditex, gömleğin Wild West giyim temasının bir parçası olduğunu ve yıldızın şerif rozeti olarak tasarlandığını söyledi.

Ve geçen yıl İsveçli perakende satış şirketi H&M, “Ormandaki en havalı maymun” kelimesiyle bir kazak giyen siyah bir çocuğun bulunduğu bir reklam çıkardı. Kampanya büyük  protestolara yol açtı ve Güney Afrika’da muhalefet partisinin üyeleri bazı mağazalara girdi. Perakendeciler  özür dilemek zorunda kaldı. Ancak en son, sosyal medya tarafından büyütülmüş, ünlü  öfkesinin hedefi olan İtalyan moda evleri oldu.

Irkçılık, özellikle siyah oyunculara karşı alay hareketlerinin futbol maçlarında düzenli olarak gerçekleştiği ve ülkenin ilk kara Kabine bakanının sıradan İtalyanlar ve seçilmiş yetkililer tarafından tekrarlanan hakarete maruz kaldığı İtalya’da akut. Geçen ay, İtalya’nın kuzeyindeki Bergamo kentinde bir mahkeme, eski bakan Cecile Kyenge’yi ‘orangutan’ olarak nitelendirdiği için ırkçı nefretin ağırlaştırıcı unsuru ile hakaret ettiği, göçmen karşıtı Lig partisi Roberto Calderoli’den bir senatörü mahkum etti .’

Kaynak:https://www.dailysabah.com/fashion/2019/02/07/gucci-apologizes-pulls-blackface-sweater-from-stores-after-outcry

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir