Forklifler şasi, denge ağırlığı, operatör kabini ve koltuğu, direksiyon ve asansör parçalarından oluşmaktadır. Operatör kabinleri özel bölmelerdir; bir kaza anında operatörün yaralanmasını engeller. Forklift kabini imal edilirken üst korkuluk takılması zorunluluktur. Üst korkuluklar forkliftin devrilmesi durumunda operatörü forklift altında kalmaktan koruyacaktır; aynı zamanda çatallarda bulunan yük devrilirse, yükün operatörün üzerine devrilmesini engelleyecektir. Ayrıca forkliftlerin devrilmesi durumunda operatörün forkliftten düşüp altında kalmaması için kabinde emniyet kemeri bulunmalıdır.

Forkliflerin gece çalışmalarında yeterli görüş açısı kazanmaları için yeterli aydınlatma sistemi bulunmalıdır. Forkliftin periyodik bakımlarında sinyal kolları, aynalar, stop ve geri vites lambaları mutlaka kontrol edilmelidir; bunları kontrol eden butonlar forklift kabini içinde bulunmaktadır..

Forklift Kabininin Özellikleri Neler Olmalıdır?

İşyerlerinde malzemeyi kaldırma, yükleme, taşıma, boşaltma, istifleme, depolama  yaparken operatörün geniş görüş açısının olması gerekir. Forklift kabinlerinin içerisinde kaldırabileceği maksimum yük açıkça belirtilmiş olmalıdır. Forkliftlerin kabinleri gürültüyü karşı izole edilmiş ve uygun şekilde kapalı olmalıdır. Kabin camlarının kırık olmaması elzemdir. Forkliftin geri hareket etmesi durumunda güçlü bir sinyal sesi çıkmalıdır.

Forkliftlerde bulunan dikiz aynalarının, emniyet kemerinin, korkuluk ve rüzgarlıkların durumu, sağlamlığı gün sonrası yapılacak periyodik kontrollerde gözden geçirilmelidir. Sürücü kabinleri forkliftin devrilmesi durumunda, sürücünün ezilmesini önleyecek şekilde imal edilmelidir. Forkliftte çalışan operatörün daha az yorulması için koltukların ergonomik olarak tasarımlanması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir