Böbrek Alımı İçin Şartlar Nelerdir ? Kimlerden Böbrek Alınabilir ?

Böbrek rahatsızlığı kişinin günlük fonksiyonlarını elinden alan ve zamanla hayat standartlarını aşağı bir seviyeye çeken bir hastalıktır. Hastalığı fark edebilmek biraz zaman alır. Bir kişi hastalığın belirtilerini küçük olması sebebiyle pek de farkında olmayabilir. Bu hastalığın farkında olunabileceği sebepler de vardı. Bu sebepleri günlük hayatımızda yaşayıp yaşamadığını da bakarak da ve doktora gidip tedavi olarak genel veya rutin bir taramadan geçerek de aslında bunun tespiti yapılabilir. Böbrek rahatsızlığında yapılaması gereken adımlar için buraya tıklayınız.
Bu tarz bir böbrek yetmezliği rahatsızlığının ne olduğunun farkına varmayan pek çok kişi bulunmaktadır. Türkiye içerisinde bakıldığında bu sayı az değildir. Böbrek hastalığı yaşayan kişilerin çoğu diyalize bağlı kalırken, bir çoğu da vücudunda böbrek nakli ile hayatını devam ettirmektedir.
Doktorların önerdiği bu yöntemde peki böbrek nakli yapılacak hastaya, böbrek rahatlıkla bulabiliyor mu ? Konuya buradan bakacak olursak da tabii ki eskiden bu tarz hastalıklara tutulan kişilere diyaliz yöntemi de sunulmaktaydı. Hayatlarını kısıtlayıcı bir rol oynamış olsa bile diyaliz yöntemi tutulmalarının sebebi de böbrek nakli için böbreğin bulunamaması ve herhangi bir ölünün vücudundan alınan böbrekle yaşayan bir kişinin vücuduna aktarılarak bu şekilde nakil işlemi gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir