Odile Kern bir zamanlar 1953’te Parisli bir asansöre adım attığında, kendini lüks modacı Christian Dior’un yanında dururken buldu ve bir anda hayatı değişti. 88, Kern zaten Avenue Montaigne’deki binadaki moda tasarımcısının bordrosundaydı. Dior ona kim olduğunu sordu. ”Mösyö, adım Odile ve senin için çalışıyorum … butikte’ dedim. Bana’ Hayır, şimdi benim için çalışıyorsun (manken olarak ”) dedi.

Kern, Dior’un Evi’nde damgasını vurdu. 1946’da kurulan ve kadın giyiminde savaş sonrası devrimin merkezinde yer alan marka, dünyadaki en prestijli marka olmaya devam ediyor. Tasarımcının 1947’deki ilk koleksiyonunda, uzun etekle giydirilen, belde aynı zamanda bir ceket olan Bar kıyafeti vardı ve buna ‘Yeni Bakış’ adı verildi.

Dior House’a armağan edilmiş yeni bir Londra sergisinde konuşan Kern, özel müşterilerin özel tasarımları görmek ve sipariş etmek için Paris atölyesini nasıl ziyaret ettiğini hatırlattı. Kern Reuters’e verdiği demeçte, ‘Dior Evi için çalıştık, başka hiç kimse yok, her gün koleksiyonu sunmak için günde iki saat çalıştık.’ “Benim için kaza ile oldu ama bence birçok genç kadın Maison Dior için çalışmak isterdi … Çok fazla ödeme almadık ama eğlenceliydi.”
Dior 1957 yılında 52 yaşında öldü. 21 yaşında bir Yves Saint Laurent tarafından başarılı oldu. ‘Mösyö Dior normal bir patron değildi, aile gibiydi,’ dedi Kern. “Biz onu sevdik, ona hayran olduk ve saygı duyduk.”

Svetlana Lloyd, 1956’da Londra’ya yaptığı bir ziyarette mağazaya girdiğinde katıldı. Derhal üst kata gönderildi ve ertesi gün modellemeye başladı. Farklı şekilleri ve yükseklikleri ve stilleri olan insanlara sahip olmaktan hoşlanıyordu çünkü müşterisi buydu” dedi.

1958’de gri bir Dior elbisesini modelleyen Lloyd’un resmi, Victoria & Albert Müzesi’nde Temmuz ayına kadar sürecek olan “Christian Dior: Düşlerin Tasarımcısı” adlı sergide yer alıyor.

Dior Ürünleri Ekranlarda

Prenses Margaret’in 21. doğum günü elbisesinden Oscar ödüllü Jennifer Lawrence’ın kırmızı halı elbisesine, manşetlere dönüştüren Christian Dior kıyafetleri, Fransız moda evine adanmış bir Londra sergisinde gösterime girdi.

Destek aksesuarları, eskizler ve parfüm şişeleri ile ‘Christian Dior: Hayallerin Tasarımcısı. 1946’da kurduğu ve haute couture’un özü olarak kalan lüks markanın tarihine yakından bakıyor. 500’den fazla öğenin tamamında, geç dönem modacı ve altı halefinin mirası, 2 Şubat’tan itibaren Victoria & Albert Müzesi’nde sergileniyor.

Kaynak: Https://www.dailysabah.com/fashion/2019/02/04/mr-dior-he-was-like-family-1950s-model-recalls

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir